сряда, 17 септември 2008 г.

Арктическият лед може да достигне рекордно малки размери това лято

Данни, показващи, че Арктическият крайбрежен лед може да достигне рекордно малки размери това лято, подчертават необходимостта международната общност да мобилизира усилията си в борбата срещу глобалното затопляне, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха резултати от изследване на специалисти от Световния фонд за дивата природа (WWF).

Наблюдения върху ледената покривка и дебелината й показват, че за втора поредна година нивото на леда е рекордно ниско. Това означава, че продължава "катастрофална" тенденция, която може да застраши полярните растения и животни и да ускори глобалното затопляне.

"Ако се вземе предвид намалената дебелина на леда, може да се окаже, че общото количество на леда в Арктика тази година е по-малко, отколкото през всяка друга година от началото на наблюденията", твърди Мартин Зомеркорн, старши съветник по климатичните проблеми от Арктическата програма на WWF.

"Това е също първата година, в която Северозападният път и Североизточният път съответно покрай Северна Америка и Русия не са сковани от ледове", отбелязва Зомеркорн. 

61% от европейските граждани се опитват да се борят с промяната на климата

Повечето от жителите на ЕС лично предприемат мерки, за да намалят изхвърлянето на вредни вещества в атмосферата, което е една от причините за промяната на климата.

Изследване на Евробарометър, в което са взели участие повече от 30 хиляди души, показва, че 61% от европейските граждани се опитват да се борят с промяната на климата.

В частност, 28% от анкетираните се стремят да използват по-екологичен транспорт, а 27% се стараят да закупуват сезонни плодове и зеленчуци.

Според данните от проучването, 31% от гражданите на ЕС не правят нищо, за да променят своите навици, с цел борба с промяната на климата.

четвъртък, 11 септември 2008 г.

Биолози спасиха Магеланови пингвини

Близо хиляда млади Магеланови пингвини са открити умрели или умиращи на бразилското крайбрежие в район на 2000 км от обичайния им път за мигриране. Според биолози те са били отнесени от необичайно силно и топло течение, предава АФП.

"Такова нещо не бяхме виждали", заяви Шейла Сера, биолог от Института за морските бозайници в бразилския град Салвадор- НПО, която се грижи за опазването на бяло-черните птици, достигащи 76 см.  Най-големият брой изхвърлени на брега пингвини досега е бил двадесетина през 2001 г. Магелановите пингвини (Spheniscus magellanicus), които се размножават на многобройни колонии в южната част на Аржентина и в Чили напускат тези райони, за да мигрират на север между март и септември, следвайки рибните пасажи.  Естествената граница на морските течения е крайбрежието на щата Рио де Жанейро. Тази година обаче Магелановите пингвини са стигнали далеч по- на север - в район близо до екватора.  През юли цяла колония Магеланови пингвини са наблюдавани в Салвадор. Почти всички пингвини, изхвърлени в северната част на Бразилия са млади и изгладнели. Те пристигат в състояние на хипотермия и първото нещо, което трябва да се направи е да се стабилизира температурата на тялото им на 39-40 градуса.  Дават им се течности и се държат на топло. Следва хранене със сонда - риба и витамини като добавки. Едва след това те може да се хранят с цели риби - кило сардини или аншоа на ден за пингвин. Прави им се баня веднъж дневно.  За възстановяването им са необходими 60 дни. Според биолозите климатичното явление Ел Ниня, свързано със затоплянето на планетата, вероятно е причината птиците да попаднат на североизточното крайбрежие на Бразилия.  В края на септември Магелановите пингвини ще бъдат транспортирани с военен самолет от Салвадор до щата Рио де Жанейро, за да продължат миграцията си към Патагония.

Голяма част от китовете и делфините са застрашени от изчезване

Някои големи китове като гърбатите се възстановяват от заплахата за изчезване, подпомогнати от ограниченията върху лова им, съобщи Ройтерс, позовавайки се на международен доклад.

Прегледът на състоянието на китоподобните - група от около 80 вида китове, делфини и муткури, показва, че много от по-малките видове все още са в опасност.

Най-голяма заплаха за тях е заплитането в риболовните мрежи, каза Световния съюз за опазване на околната среда, който изготвя "Червен списък" на застрашените видове.

Около четвърт от китоподобните са застрашени от изчезване, а над 10 процента от тях, т.е. 9 вида са официално вписани като застрашени или критично застрашени.

За големите видове картината е умерено оптимистична. И сред тях обаче има застрашени.

Такъв е синият кит, който е най-голямото същество живяло на Земята, както и финвалът.

Критично застрашена е калифоринйската морска свиня (Phocoena sinus). Вероятно това ще е следващият изчезнал вид сред китовете. В същата категория е и китайският речен делфин байджи.

сряда, 13 август 2008 г.

Масово измиране на стриди заради глобалното затопляне

Масовото измиране на стридите по френското крайбрежие се дължи на климатичните промени, намалили устойчивостта на представителите на семейство миди към някои вируси.

Първите случаи на измиране на стриди са били регистрирани в края на май - началото на юни край някои крайбрежни райони на Атлантическия океан, като явлението се наблюдава вече по цялото океанско крайбрежие, дори и в Холандия.

Нивото на смъртността е от 40% до 100%.

Климатичните условия през зимата и пролетта на 2008 година, когато меката зима бе заменена от дъждовна пролет, предшествала бързото и скокообразно нарастване на температурите през юни, вероятно са провокирали серия от промени, които заедно с въздействието на вируси, са предизвикали повишената смъртност сред стридите.

По статистически данни са измрели 8 милиарда млади стриди.

Според специалисти на Френския институт за изучаване и усвояване на океаните вероятната причина за свръхвисоката смъртност на френското крайбрежие е херпесния вирус 1 по стридите (Ostreid Herpes virus 1).

Не са изключени и други причини като например въздействието на отровни водорасли.

Освен това бактерията Vibrio splendidus е способствала за разпространението на вирусната епидемия, отслабвайки имунитета на морските обитатели.

Нарушенията в Национален парк "Рила" продължават

Трета поредна проверка на място установи, че бариерата на входа на национален парк "Рила" е извадена заедно с бетонните основи. Информационната табела и знакът, забраняващ движението на моторни превозни средства в парка, са премахнати.

Природозащитниците ще изпратят сигнал до РПУ - Дупница с искане полицията да разкрие извършителя на престъплението и искане до дирекцията на парка да възстанови бариерата, табелата и знака, както и да се завардят и преградят другите пътища към парка.

В съобщението се припомня, че миналата събота и неделя пред представители на коалицията "За да остане природа в България" и "Граждани за Рила" служители на РПУ - Дупница и парковата охрана на НП Рилане пускаха джипове и уазки в национален парк Рила. През седмицата отново беше констатирано движение на моторни превозни средства на територията на парка.

"От разпространеното вчера от Министерството на околната среда и водите съобщение обществеността остава с впечатление, че най-после министърът едва ли не е спрял незаконното строителство на Паничище, което не е вярно", коментира Цвета Христоваот ЕС "За Земята".

"Приветстваме решението на министъра на околната среда и водите да спре Подробния устройствен план на тъй нареченото село Паничищев частта му, която завзема 24 дка от Национален парк Рила. Още преди две години - на 27 юли 2006 г., ние го уведомихме, че ПУП-ът е незаконен и следва да бъде спрян. От 20 август 2007 г. настояваме да спре строителството на път и лифт на Паничище."

ПУП-ът на Паничище е незаконен, тъй като няма необходимата Екологична оценка и Оценка за съвместимост. Освен това при приемането му са допуснати сериозни процедурни нарушения, вкл. не е проведено обществено обсъждане с представители на неправителствените организации.

Тъй като Община Сапарева баня отказва достъп до документа, никой не знае колко нови легла са предвидени в Паничище - първоначално според Плана бяха 5000, сега се говори за 8000-10 000 легла.

"Граждани за Рила" и 150 000 български и чужди граждани настояват министърът да упражни реално, а не само за пред медиите правомощията си и да спре целия ПУП н, както и незаконното строителство на пътища и лифт на Паничище.

"Ако строителството на хотели на Паничище бъде спряно, така на практика ще бъде спряно строителството на ски писти и съоръжения на ски курорта "Паничище - Езерата - Кабул".

Тъй като ски курортът има за цел само да привлече инвеститорския интерес, за да бъдат продадени апартаментите хотели на Паничище. Така, както се случи на Банско", коментира Вера Петканчин от Граждани за Рила.

Планът за Странджа, който предвижда 100% застрояване на крайбрежието на Природния парк, ще донесе още санкции за България

Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" разполага с копия от писмата, които двама експерти са изпратили до еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас, министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров и представители на други институции, съобщиха от НПО.

Експертите са предоставили на проведения миналата седмица Висш експертен екологичен съвет научна и правна информация за незаконосъобразността на процедурата по приемането на изменението на Общ устройствен план на Община Царево, която тенденциозно не е била взета предвид.

Планът предвижда 100% застрояване на крайбрежието на Природен парк "Странджа".

"Решението за съгласуване на проекта за изменението на Общ устройствен план на Община Царево е свързано със значителни пороци от законосъобразна гледна точка и би следвало да се разглежда като подвеждащо", се казва в особеното мнение на завеждащия клон Царево към дирекцията на Природен парк "Странджа" старши експерт Иван Камбуров.

Приемането на изменението на Общ устройствен план на Община Царево в този му вариант би довело до възможността за започване на процедура за налагане на санкции на Европейския съюз спрямо България, за което повереното Ви министерство ще носи отговорност.

Планът се приема в първоначалния вариант, който е пагубен за целевите видове животни от защитената зона в крайбрежните местообитания.

Независимо от научните анализи и изводи, поднесената от мен информация беше игнорирана и омаловажена, което напълно компрометира както докладите, така и основаващото се на тях взето решение, се казва в мнението на гл. ас. Николай Коджабашев.

Той е експертът, изготвил фаунистичната част (без птици) на екологичната оценка и оценката за съвместимост на устройствения план на Царево.

Според нея ще бъдат унищожени 30% от крайбрежните местообитания, ако устройственият план се осъществи по предложения начин.

Все още не е ясно дали министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров ще одобри и подпише екологичната оценка и оценката за съвместимост на изменението на Общ устройствен план на Община Царево.

Съществува реална възможност той да ги върне за доразглеждане.

Близо половината от маймуните в света са застрашени от изчезване

Близо половината от всички маймуни в света, сред които и човекоподобни, са застрашени от изчезване поради изсичане на горите и избиването на животните за храна и традиционни лекарства, се казва в международен доклад, представен на 6-дневен конгрес на Международното дружество на приматолозите в Единбург, цитиран от Ройтерс и Асошиейтед прес.

"Разполагаме с категорични данни, че положението е много по-сериозно, отколкото предполагахме досега", заяви Ръсел Митермайер, президент на организацията за защита на околната среда "Консървейшън интернешънъл" със седалище в САЩ.

Той е също председател на експертна група по приматите в Комисията за оцеляване на видовете към Световния съюз за защита на околната среда (IUCN).

В т.н. Червен списък на застрашените животни са 48% от 634 известни вида и подвида примати, най-близките родственици на човека като шимпанзета, орангутани, гибони и лемури.В друг доклад, съставен преди 5 години, като застрашени от изчезване са посочени само 39% от приматите.

Рисковете са свързани главно с унищожаването на хабитата на маймуните и с избиването им за месо. "Месото от горили, шимпанзета и други едри маймуни е по-скъпо от говеждото, пилешкото и рибата в някои африкански страни", каза Митермайер.

Положението е най-тежко в Азия. Там са застрашени 71% от всички видове маймуни, докато в Африка съществува риск за 37% от приматите, като два вида маймуни вече са изчезнали.

Междувременно Асошиейтед прес съобщи, че в горите на Република Конго са открити повече от 125 000 горили, което удвоява досега известната им популация.

ООН насърчава Ню Йорк да намали разходите си за климатици заради околната среда

ООН насърчава нюйоркските си служители да заменят това лято строгите костюми с по-леки дрехи, за да се намалят разходите на организацията за климатици и да се помогне на околната среда.

"Ще си отдъхнем от протоколното облекло, насърчават хората да се обличат по-леко", казва американският архитект Майкъл Адлърстайн, който следи обновяването на стойност 1,8 млрд. долара на 60-годишният небостъргач, в който се помещава централата на ООН.

Около 100 000 долара ще бъдат спестени само от настройването на термостатите с 5 градуса повече (на 25 по Целзий в секретариата и на 24 в конферентните зали) при експеримента, планиран за знойния август, казва архитектът.

"Това ще помогне и на околната среда в Ню Йорк, тъй като с ограниченото ползване на климатиците ще се спести огромно количество пара, равносилно на неколкостотин тона въглероден двуокис, изхвърлени в атмосферата", добави Адлърстайн.

събота, 9 август 2008 г.

Откриха най-модерната ТЕЦ с чисти въглища в света

ТЕЦ с обща мощност от 1980 мегавата, работеща с т.нар. чисти въглища, откриха в Торевалдалига Норд, до Рим. Това е най-модерната електрическа централа по рода си в света заради използваните от нея технологии и апаратури. Централата, която се намира до римското пристанище Чивитавекия, беше открита в присъствието на италианския министър на икономическото развитие Клаудио Скайола.

Новата ТЕЦ е съставена от три блока, всеки от които от 660 мегавата. Тя заменя старата, която функционираше с мазут. Проектът за конвертирането на централата беше реализиран от енергийния гигант Енел, който даде старта му през 2003 година.

Новата ТЕЦ ще бъде в състояние да задоволява 50 % от нуждите от ток на област Лацио с център Рим. Това представлява 4 % от общите национални нужди в това отношение.

Благодарение на използваните технологии централата ще намали значително емисиите на вредни газове в атмосферата. В сравнение с предишната ТЕЦ, сегашната, която работи с чисти въглища, ще съкрати с 61% емисиите на азотни окиси, с 88% - тези на серен диоксид и прах. На практика те ще бъдат с 50 % по-ниски от нормата, поставена в ЕС. Емисиите на въглероден диоксид ще бъдат намалени с 18 %. Транспортирането на въглищата ще става при абсолютна сигурност, тъй като те няма никога да влизат в контакт с въздуха.

Общите инвестиции, направени от Енел, са за 2 милиарда евро. 3500 души и 200 фирми участваха в реализирането на проекта в рамките на 15 милиона работни часа. Според главния изпълнителен директор на Енел Фулвио Конти групата му е готова да реализира централа с чисти въглища и в Порто Толе, в делтата на река По.

През последните 8 години Енел инвестира 31 милиарда евро в Италия. 25 милиарда евро бяха разпределени под формата на дивиденти сред двата милиона акционери на групата. 20 милиарда евро пък бяха платени на държавата под формата на данъци и акцизи. През следващите пет години Енел се готви да инвестира и други 13 милиарда евро в различни проекти в Италия.

Днес Енел е втората най-важна енергийна група в Европа. Тя има 86 000 служители, които работят в 22 страни. В България групата е собственик на старозагорската ТЕЦ Енел Марица Изток 3. Енел е лидер и в ядрените технологии. Тя управлява централи по американски технологии в Испания и по руски технологии в Словакия. Инженери на Енел участват и в изграждането на френска централа във Flamanville.

Птиците се придвижват все по на север заради глобалното затопляне

Птиците се придвижват на север в Европа за последните 25 години заради промени в климата, които се отразяват на растенията и животните, съобщи Ройтерс, позовавайки се на британски учени.

Изследване на 42 редки птици във Великобритания показва, че някои видове, характерни за Южна Европа, като дартфордското коприварче и малката бяла чапла, стават все по-често срещани в страната. Други видове, характерни за Северна Европа, като хвойновия дрозд, се срещат вече по-рядко.

"Птиците определено реагират на променящия се климат", каза Брайън Хънтли от университета на Дърам. Той заедно с учени от Кеймбридж подготви доклад за Кралското дружество за защита на птиците.

В изследването си британските учени се опитват да елиминират други фактори, които се отразяват върху броя на редките птици, като нарастващия интерес към тях, промени в селското стопанство, замърсяването, разширяването на градовете, опитите за опазването им.

Птиците и пеперудите са сред първите животни, които се приспособяват към промените в климата, защото могат да прелетят големи разстояния, за да търсят по-подходящ хабитат.

петък, 8 август 2008 г.

Природозащитни организации ще сезират ЕК, ако се приемат промените в закона за лова

Природозащитни организации обявиха днес, че ще сезират Европейската комисия, ако Народното събрание приеме промените в Закона за лова.

Природозащитниците се обявяват против удължаване на срока за лов на птици до 28 февруари.

Светослав Спасов от Българското дружество за защита на птиците обяви, че това удължаване ще доведе до унищожаване на защитени видове птици, като например червеногушите гъски, и ще прекрати алтернативни форми на туризъм в България, каквото е наблюдението на птици от чужди туристи у нас.

Природозащитниците се обявяват и против начина, по който промените в закона предвиждат да бъдат отдадени за ползване държавните лесничейства.

юЕколозите предупреждават, че предвижданите промени създават изключително благоприятна корупционна среда.

В същото време от Българското ловно рибарско дружество /БЛРС/ заявиха, че нямат нищо против удължаването до 28 февруари за отстрел на диви птици, защото според тях това не застрашава популацията. Тази позиция бе изразена от представителя на БЛРС Михаил Бояджиев.

сряда, 6 август 2008 г.

Ще защитават костенурките чрез нов за България метод

За първи път в България, по проект финансиран от Британската организация PTES, екип на Фондация "Геа Челония" ще извърши радио проследяване на сухоземни костенурки в района на Черноморието, съобщават от фондацията.

Целта е предотвратяването намаляването на популацията на два вида сухоземни костенурки, породено от все по-интензивното застрояване на крайбрежната ивица с грандиозните почивни комплекси и голф-игрища.

Проектът ще определи най-застрашените местообитания на костенурките в района, ще помогне за спасяването им, като ги премести в защитени територии със запазени местообитания. Радио проследяването ще позволи наблюдение на освободените в новите територии екземпляри, тяхната адаптация и бъдещо развитие.

Всички постигнати резултати ще бъдат използвани като основа за прилагане на дългосрочни програми и проекти за опазване на двата вида сухоземни костенурки в региона и в страната.

Фондация "Геа Челония", създадена през 2007 г., се грижи за опазването на костенурките в България. Центърът се намира в с. Баня, община Несебър.

Гигантски ледени блокове се откъснаха от канадския арктически леден шелф

Гигантски ледени блокове с обща площ 20 кв. км се откъснаха от канадския арктически леден шелф, съобщи Ройтерс. Ледът се е откъснал от шелфа на о-в Уорд Хънт (Ward Hunt Ice Shelf). Подобно количество не е губено от 2005 г., когато се разпадна леденият шелф Ейлс, който беше с големина 65 кв. км.

Преди няколко месеца специалисти откриха огромни пукнатини в шелфа Уорд Хънт, който е с обща площ 400 кв. км. Шелфът е един от петте край о-в Елсмиър. Тъй като откъсналите се блокове са между две големи успоредни пукнатини, учените очакват, че може да бъде изгубен още лед.

Уоруик Винсънт, директор на Центъра за северни изследвания на университета Лавал, каза, че голяма част от останалия леден шелф на о-в Уорд Хънт вече е уязвима. Температурите в големи части от Северната полярна област се покачват много по-бързо от средните стойности в света от няколко десетилетия. Според специалистите тенденцията несъмнено е свързана с глобалното затопляне.

Нов сателит ще отчита нивата на солите по повърхността на океаните

Учени от Аржентина и НАСА се надяват нов сателит да им помогне да отчитат по-добре промените от глобалното затопляне, като измерват нивата на солите по повърхността на световните океани.

Учени от целия свят днес одобриха окончателния дизайн на сателита SAC-D Aquarius, който трябва да бъде изстрелян през 2010 г. Очаква се той да даде нови идеи за по-добро прогнозиране на промените в климата.

Нивата на океанските соли дават ключова информация за температурите на Земята и океанските потоци. Тя може да помогне на специалистите по-добре да разберат ефекта от глобалното затопляне.

Експертите сега измерват солите на ръка, като взимат проби от водата. Този интензивен метод обаче не позволява да бъде изследвана солеността в 24 процента от океанската повърхност.

Сателитът е проектиран от аржентински учени. Той е съоръжен с високочувствителни камери и със слънчеви панели. НАСА е построила микровълновия радиометър, който ще прави измерванията.

Островът на Джони Деп е напълно природно съобразен

Джони Деп реши да направи собствения си остров напълно природно съобразен.

Актьорът, който силно е загрижен за бъдещето на планетата, е инвестирал 500 000 $ в независима слънчева система, която да захранва острова (160 дка), който той купи за 3 млн. $ през 2005г.

Тази ултра-модерна технология ще улавя слънчевите лъчи, за да осигури неограничена енергия за домакинството на Деп.

Слънчева електроцентрала в Сахара ще захранва Европа

Европейски учени са разработили проект за създаване на огромна слънчева електроцентрала в пустинята Сахара за непрекъснато снабдяване на страните от Европейския съюз с електрическа енергия.

Електроцентралата със слънчеви панели ще е на стойност 35,7 млрд. британски лири или над 71 млрд. долара. Тя ще даде възможност на ЕС да получава повече електричество от възобновяеми енергийни източници, наред с вятърните електроцентрали, в частност във Великобритания и Дания, а също с геотермалните в Исландия и Италия. Ако уловят само 0,3 % от слънчевата светлина, падаща в пустините като Сахара, слънчевите панели ще задоволят енергийните потребности на цяла Европа, твърдят учените.

Серия от големи слънчеви електроцентрали в пустинята Сахара може да са ключови за намаляване на емисиите на парникови газове в Европа, убедени са учените, участващи в проекта, пише в. "Дейли мейл".

Слънчевите панели ще покриват район малко по-малък от Уелс, но специалистите твърдят, че те ще са достатъчни, за да осигурят енергия на целия ни континент. Според учените африканското слънце ще позволи да бъде получавана три пъти повече енергия с помощта на панелите, отколкото е КПД-то им в Европа.

По данни на Института по енергетика на Европейската комисия в новата енергийна система е предвидено използването на високоволтови линии за постоянен ток, чиито загуби са по-малки, когато енергията се пренася на големи разстояния.

Лос Анджелис взе решение да бъде забранено използването на найлонови пликове от 2010 г.

Градският съвет на Лос Анджелис взе решение да бъде забранено използването на найлонови пликове за покупки в магазините от 2010 г., съобщи Асошиейтед прес. След 1 януари 2010 г. купувачите ще могат да използват свои собствени торби или да си закупуват хартиени торби срещу 25 цента.

Решението било взето, за да се намали обемът на битовите отпадъци в града, където годишно се използват по 2,3 милиарда найлонови торби.

"Стигнахме до момент, в който трябва да действаме като град, в който може да постигнем реални резултати", казва един от членовете на градския съвет - Ед Райс, предложил забраната за използване на найлонови торби.

"Опитваме се да правим това по начин, който да образова и информира гражданите", допълва Ед Райс.

Китай вече поде такава инициатива. Там сега търговците на дребно са глобявани с 1 400 евро, ако дават найлонови торбички на купувачите.

Съвместна акция срещу незаконното посегателство на природата в Рила

Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" и Граждани за Рила застават рамо до рамо с рейнджърите на национален парк "Рила" и полицията, за да бранят парка от незаконно посегателство. Съвместната акция се проведе на 27 юли, 12 часа, в Рила на входа на Национален парк "Рила" на пътя от хижа Пионерска до хижа Рилски езера при бариерата и знака, обозначаващи забраната за навлизане на моторни превозни средства в парка.

"Отсега нататък всяка събота и неделя имаме готовност да съдействаме на рейнджърите на Парка и на полицията за осъществяване на контрол, докато закононарушенията не бъдат спрени", заяви Константин Дичев от "Зелени Балкани".

Изминалите две съботи Дирекцията на Национален парк "Рила" и полицията организираха акции за спиране на незаконно навлизащите на територията на националния парк джипове и УАЗ-ки. В тяхна подкрепа тази неделя ще се притекат граждани за Рила от цялата страна. Очаква се да дойдат закрилници на Рила от Велико Търново, Варна, Русе, Стара Загора, Пловдив, Пазарджик и други. Специално от Франция пристига председателят на Асоциация "Франция-Рила" г-н Давид Моран.

Откакто започна изграждането на подготвителната инфраструктура за големия ски курорт "Паничище-Езерата-Кабул" миналата година, урбанизацията на района тече с пълна сила. Отнети са 30 дка от територията на Националния парк за пътя и землището на Паничище, джипове, моторни шейни, камиони, бъгита и мотори са окупирали парка и най-често използваните туристически пътеки и пътища и безпрепятсвено нарушават неговия План за управление. Изсичат се десетки хектари гори за изграждането на лифтове и писти, които са част от проекта "Паничище-Езерата-Кабул".

"Когато става въпрос за извозване на багажа на големи групи туристи към високата част на планината, ние не заставаме срещу местните превозвачи, но считаме, че може да се намери друг начин те да печелят без да нарушават закона", казва Вера Петканчин от "Граждани за Рила".

"Един от вариантите и превозвачи, и туристи да спазват закона е пренасянето на багажа до горе пеша и на гръб от местни хора срещу същото заплащане, каквото е за една УАЗка - 10 лв. Макар и радикална, тази идея ще допринесе за запазване на планината от ерозия, замърсяване на въздуха и шумово замърсяване и ще доведе до подобряване на физическото състояние на всички гости на планината."

Мочурищата - "въглеродни бомби"

Мочурищата в света, върху които оказват влияние развитието и климатичните промени, могат да имат ефекта на "въглеродна бомба", ако бъдат унищожени. Мочурищата съдържат 771 милиарда тона парникови газове - една пета от целия въглерод на планетата, а приблизително същото количество въглерод днес е в състава в атмосферата, заявиха учени преди началото на международна конференция, свързана с мочурищата и глобалното затопляне.

"Ако всички мочурища на Земята освободят съдържащия се в тях въглерод, това ще доведе до голямо глобално затопляне, свързано с ефекта от парниковите газове", заяви Паулу Тейшейра, координатор на регионалната програма за околната среда в Пантанал в Бразилия.

"Можем да го наречем "въглеродна бомба". Ситуацията е много сложна", допълни той. Около 700 учени от 28 страни се срещат тази седмица в Бразилия в рамките на международна конференция за мочурищата, която има за цел да се намерят пътища за защита на тези райони.

Мочурищата включват блата, торфени тресавища, тундра, делти на реки, лагуни, наводнени от реки долини. Взети заедно, мочурищата съставляват 6 на сто от сухоземната площ на Земята. В тях са складирани 20 % от въглерода на планетата.

Исторически погледнато, мочурищата са били разглеждани като пречка за развитието на цивилизацията. Около 60 на сто от мочурищата в света са били унищожени през миналия век вследствие най-вече на дренажни работи за земеделието.

Флората и фауната на Филипините е сериозно застрашена


Над половината от видовете птици, земноводни и бозайници, които са част от уникалната фауна на Филипините, са застрашени от изчезване, оповести филипинското Министерство на околната среда и природните ресурси, цитирано от Франс прес.

Застрашен е и един на всеки 6 вида растения. Филипините са сред държавите в света, където биоразнообразието е най-силно заплашено. 592 вида птици, земноводни и бозайници са застрашени, поясниха от министерството. На този архипелаг в югоизточната част на Азия се срещат 14 000 растителни и 1137 животински вида. Затова районът е сред онези с най-голямо биоразнообразие в света, но същевременно е и сред тези с най-много застрашени видове.

Филипините са на пето място в света, що се отнася до срещащите се единствено в страната видове растения, и на четвърто по броя на срещащите се единствено тук видове животни.

Сред най-застрашените видове са биволът джудже, наречен също тамарау, който обитава единствено остров Миндоро, и орелът от Филипините, който живее на остров Минданао.

В България инвестициите във възобновяеми източници на енергия значително изостават

"Енергия от вятър, слънце, вода и биомаса - това е бъдещето." Въоръжени с подобни лозунги, български предприемачи масово заявяват интерес за изграждане на електроцентрали, базирани на т.нар. чиста енергия. Тенденцията се наблюдава от около две години. По обобщени данни към момента в България са заявени общо над 4800 МW мощности, които ще използват възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). От тях близо 3800 МW са проекти за вятърни електроцентрали, концентрирани предимно в Североизточна България. Около 250 МW е капацитетът на планираните слънчеви колектори, около 90 МW - на малки ВЕЦ. Останалите централи ще използват други източници като биомаса, слънчогледово олио и др. Проектите са в напреднала фаза, тоест на етап проучване, проектиране или изграждане. Ако всички те наистина станат реалност, съвсем теоретично това означава, че на България изобщо няма да са й необходими две атомни централи...

Според различни експертни оценки обаче повече от половината от тези намерения няма да се изпълнят. Има и риск голяма част от тях да бъдат блокирани, тъй като попадат в защитени зони или в райони, където електропреносната мрежа все още не е добре развита. Това поставя под съмнение и въпроса дали България изобщо ще покрие изискването на Европейската комисия (ЕК) за 16% производство на електроенергия от ВЕИ през 2011 г.. Или отново ще има поводи за размахване на пръст от страна на Брюксел.

За да се ускори изпълнението на проектите, чиято цел е да заместят част от замърсяващите топлоелектрически мощности, трябва да се направи нов преглед на инвестициите и да се приемат нормативни промени, които да ускорят присъединяването на подобни централи към електропреносната мрежа, смятат експерти. В противен случай, колкото и скъпа да е тази енергия, от липсата на подобни проекти в крайна сметка отново ще загубят потребителите, тъй като ефектът ще е производство на повече енергия от ТЕЦ, съответно - изхвърляне на повече въглероден диоксид в атмосферата.

Въздух под налягане

В момента е реалистично да се очаква, че около 15% от всички заявени проекти в нови мощности за производство на ВЕИ наистина ще бъдат изпълнени. Това сочи анализ на Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум и директор "Енергийна ефективност и ВЕИ" в консултантската компания "Енкон сървисиз". Това според неговите оценки означава, че към края на 2010 г. България ще има около 700 - 800 МW мощности за ток от вятър, слънце, вода и биомаса. Те ще могат да покриват около 4% от нуждите на електроенергия в страната. Така с вече построените малки ВЕЦ, вятърни генератори и работещи слънчеви колектори през 2011 г. делът на тока от ВЕИ ще достигне 10%. В същото време според Хиновски е очевидно, че някои от планираните проекти за вятърни генератори в Североизточна България трябва да се преразгледат и да отпаднат, тъй като електропреносната мрежа там не е достатъчно развита и няма да издържи. Освен това в този регион има и проекти, които попадат в защитени зони.

Според сега действащия Закон за енергетиката чистата енергия се изкупува на преференциални цени от Националната електрическа компания (НЕК) и електроразпределителните дружества (ЕРП), което налага сключването на дългосрочни договори. Предвидено е повечето от "чистите" централи да се присъединят към мрежата на НЕК. Според изчисленията на Хиновски, ако 15% от всички проекти бъдат изпълнени, това означава около 302 млн. лв. годишни разходи за държавната компания. Причината е, че цената на тока от тези централи е над 2.8 пъти по-висока от тази на останалите производители на електроенергия. Анализите на Хиновски обаче показват, че при микса на цените на НЕК, която купува ток от всички централи, преди той да стигне до потребителите, тежестта на по-скъпата енергия от ВЕИ в среднопретеглената производствена цена е само около 1%. "Това показва, че крайните потребители не трябва да бъдат залъгвани, че скъпата енергия от ВЕИ е причина за поскъпването на тока, каквито аргументи се чуват напоследък", смята той. Според него е добре проектите да се пресеят, като Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определи регионални квоти. По този начин НЕК и ЕРП-тата ще могат да планират къде е необходимо да се развие мрежата, така че присъединяванията да стават по-бързо. От друга страна, няма да се стигне и до блокиране на проекти заради струпването им в един регион, което на практика ги прави трудно осъществими, каквато е ситуацията с планираните вятърни генератори в Североизточна България.

Под крилото на НЕК

Една от причините за многото инвестиционни намерения е, че самите компании бързат да подпишат дългосрочни договори с НЕК преди отпадането на схемата с преференциалното изкупуване на тока от ВЕИ. Това ще се случи през 2010 г. Очаква се тогава да бъдат въведени т.нар. зелени сертификати. Това е вид ценна книга, която удостоверява, че компанията X произвежда електроенергия от ВЕИ. Той се издава за стойността на произведената енергия и може да се търгува на международни борси. Зелени сертификати трябва да купуват топлоелектрическите или индустриалните замърсители като вид санкция за вредните им емисии. Все още обаче изобщо не е ясно как тази схема ще се прилага в България. Съответно изобщо не може да се прогнозира и на какви цени ще се търгуват тези зелени сертификати и дали на компаниите ще им е по-изгодно да работят при тази схема или обратното - да продават тока си на преференциални цени на НЕК и ЕРП-тата. А след като веднъж вече са подписани дългосрочни договори за изкупуването на тока, те ще си останат валидни и след 2010 г., но в този случай компаниите няма да могат да се възползват от схемата със зелените сертификати. Именно заради бързането да се сключват договори с НЕК някои от проектите за нови ВЕИ не са добре разработени и в крайна сметка не са реалистични, смятат експертите в бранша.

"При нас не е постъпила информация да има забавяне или блокиране на някои от инвестиционните намерения, но експертното мнение на Асоциацията на производителите на екологична енергия (АПЕЕ) е, че до 2010 г. реално ще се изпълнят проекти за около 300 MW вятърни централи, 10 MW слънчеви колектори и 60 MW мощности за производство на ток от биомаса", смята Велизар Киряков, председател на АПЕЕ. Мнението на асоциацията е, че проекти, които попадат в защитени зони - като например "Натура 2000", резервати или природни паркове, не трябва да бъдат допускани. "На всички инвеститори препоръчваме първо да се допитат до Министерството на околната среда и водите и Българското дружество за защита на птиците, преди да започнат проучване", добавя още Киряков.

Интересът към този тип инвестиции е обясним - след като веднъж се направи първоначалното вложение, което е наистина голямо, впоследствие почти няма разходи по поддръжката на съоръженията, а същевременно печалбата е огромна, тъй като цената на тока е двойно по-висока от тази на останалите производители, а при това се изкупува и преференциално. Очевидно обаче са необходими не само стимули за инвеститорите. След като е ясно, че няма как всички проекти за вятърни генератори в Североизточна България да се осъществят, редно би било компетентните институции като Министерството на околната среда и водите и енергийният регулатор ДКЕВР навреме да предупредят инвеститорите за потенциалните проблеми около подобни проекти. Както и да направят преглед къде и колко вятърни и други ВЕИ централи могат да се построят. Защото иначе ще се окаже, че бизнесът харчи пари на вятъра.

Подводни камъни

Инвеститорите във възобновяеми източници на енергия (ВИЕ) се сблъскват с доста пречки по пътя към осъществяване на своите намерения. По различни причини много от проектите срещат спънки още на етап проучване. "Що се касае до малките ВЕЦ например, по наше мнение в момента има забавяне почти по всички заявени проекти. Причините са много и комплексни. От една страна, земята, която е нужна за такива обекти, е разпокъсана и с много наследници. Често са върнати имоти в самите русла на реките, което противоречи на нормативната база. От друга страна, по-голяма част от реките с техните водосбори попадат в границите на "Натура 2000", което води до безкрайно дълги и неясни процедури по оценката за въздействие върху околната среда", коментира Славка Куюмджиева, управител на "ВЕЦ- 94" ООД. Според нея това практически блокира голямата част от проектите за нови ВЕИ в България - в това число не само малките ВЕЦ, но и вятърните и слънчевите централи.

Има и много други причини за забавянето на проектите като договаряне на финансирането, преговори за изкупуването на тока, недостиг на опитни проектанти, изключително тромава администрация, посочват още инвеститори във ВЕИ. Целият инвестиционен процес при този тип проекти изисква съгласуване с поне осем министерства, което допълнително го утежнява. "По-високата изкупна цена за производство на ток от вятър и слънце, която не е изгодна за НЕК и ЕРП-тата, тъй като оскъпява преноса, е причина компаниите да търсят всякакви причини за отказ или забавяне на присъединяването на новите ВЕИ", споделя Славка Куюмджиева. Едно от предложенията на бизнеса в това отношение е да се направят промени в закона за възобновяемите източници, с които НЕК и ЕРП-тата да бъдат задължени да присъединяват алтернативните централи. В сега действащия закон изискването е регламентирано доста витиевато - записано е, че присъединяването на новите ВЕИ става "приоритетно". От друга страна, според директора "Енергийна ефективност и ВЕИ" в "Енкон сървисиз" Иван Хиновски трябва да се въведе и изискване инвеститорите да предоставят финансови гаранции за съответните разходи на НЕК или ЕРП-тата по проучванията за новите присъединявания. "Не са редки случаите напоследък на т.нар. "лъжеинвеститори", които произволно заявяват изграждане и присъединяване на големи мощности, а впоследствие не изпълняват обещанията си и дори се отказват напълно от своите намерения. Всичко това вкарва НЕК и ЕРП-тата в извънредни разходи", обяснява Хиновски. По всяка вероятност балансът на интересите е някъде по средата.

Алтернативните енергийни източници започват да стават все по-рентабилни

Алчните петролни компании, арабските държави, борсовите спекуланти... Това са най-често проклинаните "виновници" за високите цени на нефта. Има обаче и няколко фундаментални причини за скъпия петрол. Една от основните е глобалното търсене, което според доклади на Организацията на обединените нации (ООН) ще достигне 116 млн. барела на ден до 2030 г. - увеличение от 37% спрямо 2006 г. Защото развиващи се икономики като Индия и Китай потребяват все повече, а едновременно с това ръстът на производството на петрол се забавя.

Все по-голямата "дупка" между търсенето и ограничените ресурси на петрол и газ вдигнаха цените до невиждани рекорди. От своя страна този скок засилва опасността от рецесия.

Скъпо ли?

Цените на петрола и природния газ скачат. На електричеството - също. Да, въглищата все още са евтини, но западните държави постепенно премахват електроцентралите си от този тип, защото са сред най-големите замърсители и защото компаниите трябва да плащат повече за отделяните от тях емисии вредни газове. Всички тези фактори отварят вратата пред нови технологии, които доскоро изглеждаха скъпи, но днес се явяват все по-реална алтернатива. Капиталовите разходи за електроцентрали на вятър и слънце са по-високи от тези, използващи горива на органична основа, но пък за сметка на това самите "енергоносители" не струват нищо.

От своя страна пазарът на енергоносители е огромен. Според списание Economist световното население използва около 15 теравата електричество (1 терават=1000 гигавата) на година. Тези мощности струват 6 трлн. долара - около 10% от световното икономическо производство. До 2050 г. се очаква глобалното потребление да достигне 30 теравата. Големият пазар позволява на алтернативните енергийни източници да се докажат като успешни и устойчиви. Такъв е случаят с енергията от вятър, която става все по-популярна, коментира Economist.

Според ООН инвестициите във възобновяеми енергийни източници са достигнали 148 млрд. долара през 2007 г., което е увеличение от 60% спрямо предишната година. До 2012 г. се очаква капиталовложенията да са 450 млрд. долара и 600 млрд. до 2020 г. Обединена Европа си остава лидер по нови проекти, най-вече заради "добрата политическа и инвеститорска подкрепа".

Процентът на "чистата" енергия в новосъздадените през 2007 г. енергийни производства е 23. На първо място по инвестиции все още е добивът на електроенергия от вятър, но най-бърз растеж отбелязват слънчевите технологии. Възобновяемите източници вече стават интересни и за капиталовите пазари и все повече компании от сектора дебютират успешно на борсата.

Големият бизнес надушва промяната

Мултинационалните компании също разбират ползата от "зелената революция". След дълги години на постоянен скептицизъм "големият бизнес" започна да развива стратегии, свързани с "чистата енергия". Корпоративните цели, разбира се, не са продиктувани от чист алтруизъм. Намаляването на вредните емисии намалява и разходите на компаниите. Например през 2006 г. Google обяви плановете си да премине изцяло на възобновяеми енергийни източници. Освен че отразяват личните виждания на основателите на търсачката Сергей Брин и Лари Пейдж, тези промени имат чисто практична страна: Google е огромен потребител на електричество и всячески се опитва да намали енергийните си разходи.

През 2002 г. General Electric също започва да инвестира в алтернативни енергийни технологии. Тогава цената на петрола е 25 долара на барел. Днес, когато нефтът е шест пъти по-скъп, GE започва да бере плодовете на стратегията си и да продава технологии на други компании. Бизнесът на групата с вятърни турбини започва да процъфтява, а изследователите на компанията в лабораториите й в Шенектъди, Ню Йорк, се радват на голяма свобода и получава нужните финансови ресурси, за да разработват нови технологии. "Когато обществото променя мирогледа си, е хубаво да си начело на промените, а не да изостанеш от тях", обяснява стратегията си Джефри Имелт, главен изпълнителен директор на General Electric.

Един от най-големите петролни магнати в Америка - Ти Боун Пикънс, също залага на новите възможности. Желанието му е САЩ да направят огромни инвестиции във вятърни турбини. По време на президентската кампания Пикънс ще хвърли 58 млн. долара от личните си спестявания, за да пропагандира своите идеи. "Занимавам се с петрол през целия си живот. Но положението е критично", заяви 80-годишният магнат. Амбициите му са идеален пример за съвпадение на лична и обществена изгода. Предприемачът вече инвестира 2 млрд. долара в най-големите вятърни генератори в Пампа, Тексас, и обяви, че сам ще плати за преносните мрежи, които ще доставят електричеството до Далас. "Не мога да чакам щатът да построи инфраструктурата", казва Пикънс.

Не е преувеличено да се твърди, че глобалната енергийна система преживява структурна криза. Всички тези предизвикателства са достатъчна заплаха за международната икономическа и политическа стабилност. Затова намиране на изход от проблема вече е наложително.

Надеждите за алтернативни горива

Откакто свят светува, природните процеси са в относително равновесие. Човешките дейности обаче променят вековния баланс и едно става повече, а друго - по-малко. Когато дишаме например, ние превръщаме материята в смес от два газа - водни пари и въглероден диоксид (СО2). Растенията извършват обратния процес, взимайки от атмосферата СО2, който използват, за да се самоизграждат.

Човекът променя отношението на газовете и по други начини освен чрез дишане - например, като намалява броя на дърветата, защото обича да ги сече и да ги гори. Резултатът отново е повече СО2. В последно време се оказа, че това не е на добре, защото поражда т.нар. парников ефект, който причинява затопляне на климата на Земята. Въглеродният диоксид увеличава дебелината на атмосферния слой, а това задържа отразените от земната повърхност инфрачервени лъчи (ИЧ). Заради това повече топлина (другото име на ИЧ лъчите) остава на повърхността на Земята и планетата се загрява още повече и климатът й се променя към по-неблагоприятен.

Очевидно трябва да намалим количеството въглероден диоксид, ако искаме да продължим да ползваме изкопаемите горива. Проблемът е, че това се оказва изключително сложна и дори невъзможна задача. Учените са безпомощни да намерят начин, чрез който да избавят планетата от нежелания газ. Има например идея да го закопаваме. Съвсем буквално. Но никой не знае дали газът ще остане под повърхността. Освен това процесът е скъп. Най-големият и може би дори единствен изследователски проект по темата, базиран в щата Илинойс, САЩ, е преустановен, след като планираните разходи достигат близо 2 милиарда долара. Практически само на три места в света въглеродният диоксид се заравя - в Нигерия (инсталацията е на British Petroleum), в щата Северна Дакота и в Норвегия под Северно море.

Съществува и друга технология за справяне с CO2 проблема. При ниски температури въглеродният диоксид се комбинира с клас химични съединения, наречени амини. При високи температури двете вещества се разделят. Съществува само една подобна инсталация и тя е в Дания. И това не е случайно - технологията е толкова скъпа и неизгодна, че само много богата държава може да си я позволи.

Засега изглежда, че няма начин как да намалим отпадните си газове. Значи трябва да намерим други източници на енергия или неотделящи СО2 емисии горива. Най-развитите и перспективни кандидати са вятърът, слънцето и биогоривата.

Слънцето

Цялата енергията на света практически е дошла от Слънцето чрез процеса на фотосинтезата. Зелените растения са в основата на хранителната верига и са суровината, от която впоследствие са се образували всички изкопаеми горива. В момента човечеството няма друг избор, освен да се научи как да получава енергия от звездата, която прави живота на планетата ни възможен. Причината за това е проста - наоколо няма друг енергиен източник. Радиоактивната руда, от която получаваме топлина и в крайна сметка пара, задвижваща турбините ни в атомните електроцентрали, няма да ни стигне за дълго. Да не говорим за сложността и времето за изграждане на ядрен реактор. Някой би споменал и топлината на земното ядро, от която бихме могли да се възползваме. Тази идея засега е толкова използваема, колкото и студеният ядрен синтез (т.е. получаването на едно атомно ядро от две при нормална температура, което води до отделяне на огромно количество енергия). За момента и двете са по-подходящи за научнофантастичен роман.

Слънчевата светлина може да бъде улавяна. Това е хубавата вест. Лошата е, че е все още не умеем напълно да се възползваме от нея. Съществуващите сега слънчеви панели са сравнително скъпи и недостатъчно ефективни. Това обаче се променя с всеки изминал ден. Буквално. Инвестициите в разработване на нови фотоволтаици, тоест устройства, превръщащи светлина в електричество, са огромни. Множество академични и индустриални научни лаборатории интензивно работят по развитие на подобни технологии. Причината не е само любовта към човечеството и славата, но и финансова. Първите, които създадат икономически изгодни слънчеви електроцентрали, вероятно ще станат мултимилиардери.

При това положение не е странно, че високорисковите инвеститори са превзели изследователския сектор, който търси как да произвежда (и съхранява) евтин ток. На пазара се появяват непрестанно нови технологии и продукти, като например електрическият автомобил Tesla Roadster, от който всички бройки, планирани за 2008 г., са предварително продадени. Цената на "слънчевото електричество" вече пък доближава тази на "горивното" електричество.

Пример за напредъка в тази област са новите панели на фирмата SolFocus. Те произвеждат електричество на цена около 26 цента за киловатчас. Компанията очаква до 2010 г. сумата да падне на 13-14 цента. За сравнение - в момента цените за домакинско електричество в САЩ варират от 7 до над 20 цента на киловатчас. Те обаче се покачват (както и в България), докато "слънчевият ток" поевтинява. По всичко личи, че скоро те ще се превърнат в съвсем реална конкуренция на конвенционалните енергийни технологии.

Голяма надежда вдъхва и известният напредък в създаването на организми и/или устройства, които извършват изкуствена фотосинтеза. Засега обаче експериментите са по-скоро само в сферата на науката. Пред изследователите има доста неща за откриване и създаване, преди да можем да видим технологии, които да използват природния процес. И все пак точно там вероятно е скрита възможността за истинска енергийна революция.

Вятърът

Хубавото на т.нар. възобновяеми източници е, че са екологични, безкрайни, винаги налични и безплатни. Нека добавим също така, че при тях монополизмът е труден. По данни на Министерството на енергетиката на САЩ само за една година (2005-2006 г.) токът в страната, получаван от възобновяеми източници, е нараснал с цели 10%.

По всичко личи, че съвременният Дон Кихот ще строи вятърни турбини, вместо да ги напада. Днес едва 1% от електричеството на света и това на САЩ се получават от вятър. Към 2020 г. обаче процентът в САЩ трябва да е 15. Един процент на пръв поглед може да не изглежда много, но всъщност става дума за енергия, достатъчна да захрани 5.4 милиона американски домакинства (повече от достатъчно за енергийните нужди на България, например). Инвестицията във вятърни турбини на територията на САЩ само за 2007 г. надхвърля 9 милиарда долара.

Норвегия пък има амбицията да стане първата страна в света, която има нулеви въглеродни емисии. Според министър-председателя Янс Столтенберг скандинавската държава има този дълг към човечеството, защото е един от най-големите износители на петрол. За да постигне амбициозната си цел, кралството инвестира активно във вятърни турбини, които ще разполага в морето далеч на север, където винаги духа. "Ако обичате вятъра, значи сте на най-точното място. При нас има не повече от един безветрен ден годишно", споделя кметът на остров Утсира Ярле Нилсен пред агенция Reuters, цитирана от в. "Дневник". Малкото парче земя има площ 6 квадратни километра и население едва 210 души, които вече почти изцяло разчитат на възобновяема енергия.

Според американската асоциация за вятърна енергия 20% от електричеството на Норвегия и 7% от това на Германия идват от вятър. Цената му пък с времето става конкурентоспособна. Засега все пак по-често инвеститори в технологията са правителствата на богатите страни. Кой обаче ще развива подобни проекти в Третия свят? А в Китай и Индия? Въпроси без отговор, които засягат по-голямата част от населението на планетата. И в крайна сметка самото човечество като цяло.

Биогоривата

Горивата, получени от различни растения (царевица, захарна тръстика и т.н.) и отпадна биомаса, вече са на пазара. Но не защото са толкова екологични, а по-скоро заради комбинацията от пазарен дял и държавно финансиране, което ги прави доста изгодни. Резултатът е повишени цени на доста основни хранителни култури, намалени помощи за развиващите се страни и... въглеродни емисии.

Биогоривата, получили представката "био" предимно поради пазарни причини, отделят СО2 (въглероден диоксид - газът, основен причинител на глобалната промяна в климата) в атмосферата като всички други горива, получени от растителна маса, каквито са и нефтът и въглищата. Все пак разлика има - докато растенията - суровина за производството на биогоривото, са расли, те са поглъщали СО2 от въздуха. Това е така, но превръщането им в горива, транспортацията им и последващото изгаряне отделят повече въглероден диоксид от погълнатия. В крайна сметка общият ефект от биогоривата не е особено "био".

Това бе съвсем скоро доказано и публикувано в най-престижното американско списание за наука Science. В едно изследване бе показано, че биоетанол, произведен от царевица, ще увеличава два пъти емисиите на СО2 в сравнение с бензин, вместо да ги намалява с очакваните 20% (Science 2008, doi:10.1126/science.1151861). Подобен ще е резултатът и ако суровината бъде прерийна трева. Друго изследване (Science 2008, doi:10.1126/science.1152747) потвърждава тези изводи, показвайки, че превръщането на растителност от тропическите гори, саваната или торфените полета в биогорива ще увеличава CO2 емисиите от 17 до 420 пъти в сравнение с тези на бензина.

Очевидно биогоривата нямат екологична стойност, но пък имат икономическа такава. Около 1% от земеделската земя на планетата днес е засадена с култури, предназначени за производството им. Това е твърде показателен факт, илюстриращ икономическата изгода от подобен бизнес. Очевидно в желанието си да бъде "био", светът прибърза и вместо да направи наистина екологична технология, си създава поредния бъдещ "враг".

вторник, 5 август 2008 г.

Девствените гори поглъщат три пъти повече въглероден диоксид, отколкото се смяташе досега

Девствените гори могат да поемат и да задържат три пъти повече въглероден двуокис (СО2), отколкото първоначално се смяташе, показва изследване на Австралийския национален институт, публикувано вчера. Освен това дивите гори имат 60 на сто по-голяма абсорбираща способност от засадените от хората гори или овощни градини.

Според австралийските учени досега ползата от девствените пояси за справяне с глобалното затопляне не е била оценявана правилно, тъй като дори изследователите към панела на ООН за промените в климата и Протоколът от Киото не разграничават двата вида гори, а между тях реално има съществени разлики.

По изчисленията на учените на ООН, които се основават върху засадени гори, дърветата могат да поглъщат едва 217 тона СО2 на хектар, докато вчерашното изследване сочи, че реално обемът на СО2 в листата в австралийските гори може да достигне 640 тона на хектар. Като цяло австралийските евкалиптови дървета биха могли да задържат и да преработят около 9.3 млрд. тона от вредните емисии, ако останат недокоснати от човешка ръка.

Причината за по-високата им абсорбираща възможност е, че старите дървета могат да задържат повече отколкото младите. Проблем на изкуствено залесените площи е, че там обикновено има един вид дървета - факт, който също намалява способностите им за преработка на въглеродния двуокис в кислород. Изчисленията на учените сочат, че ако австралийските гори останат неизсечени, на година ще могат предотвратяват изпускането на около 460 млн. тона СО2 в атмосферата, които задълбочават проблема с глобалното затопляне. Около 35 на сто от парниковите газове са причинени от предишни обезлесявания, а 18 на сто от годишните емисии се дължат на продължаващо изсичане на девствените гори.

петък, 25 юли 2008 г.

Обичаме храната, но пък мразим боклука

Правили ли са ви впечатление новините напоследък колко са се увеличили цените на храните не само у нас, но и в световен мащаб и как гладът в Третия свят отново е тема? А правило ли ви е впечатление колко храна изхвърляте от собствения си хладилник? Храна, която може би все още става за ядене или поне която може да бъде употребена, ако в хипермаркета миналия петък не бяхте слагали в количката каквото ви хрумне?

Британската неправителствена организация WRAP (Програма за действия за отпадъците и ресурсите) е подела

кампания за намаляване на хранителните отпадъци

които всекидневно се изхвърлят от домакинствата. Според техните данни британците изхвърлят между 30 и 40 на сто от храните, които биха могли да стават за ядене. Годишно това прави около 6.7 млн. тона, като средно всеки човек хвърля 2.7 кг годна за консумация храна само за седмица. Стойността на изхвърлените продукти може да достигне до 20 млрд. паунда годишно, а само за транспортирането им до сметищата са нужни 175 млн. на година. За домакинствата това също е проблем, тъй като годишно те все едно "изхвърлят" около 600 паунда на човек. В САЩ изчисленията сочат, че там на боклука отива почти половината от годната храна - изгубената сума за година е 590 долара на човек, а в национален план - около 43 млрд. долара.

Това е проблем на почти всяка развита икономика

В Турция се изхвърлят 6 млн. хляба всеки ден, за които на вятъра отиват около 500 хиляди тона пшеница. Средният италианец годишно изхвърля 27 кг неконсумирана храна, като в нея влизат 15 на сто от купената паста и 18 на сто от купеното месо. В Русия гладните военни години са забравени и с изхвърлената храна могат да бъдат натоварени 2000 влака с по 100 вагона всеки ден. В София през пролетта хранителните отпадъци достигат до над 20 на сто от всички, сочат данните на изследване на Столичната община, като най-много храна отива в контейнерите на "Банишора" и витошките квартали. За сметка на това в ромските махали почти не се изхвърля храна.

Най-много се ликвидират плодове

Само във Великобритания за ден на боклука отиват 4.4 млн. ябълки! Но също така и 328 хил. тона хляб и 161 хил. тона месо за година. Освен домакинствата немалко хвърлят и супермаркетите. Около 500 хил. тона отиват на сметището само защото доближават датата на "да се консумира до". Общо британските магазини изхвърлят около 2 млн. тона всяка година.

Обяснението за това разходване до голяма степен е с повишените покупателни способности на населението в западните страни. Като цяло например само в Ню Йорк за последните сто години обемът на правения от един човек боклук на година е нараснал от 43 до 564 кг. Хората в Европа отдавна за забравили купонните системи, а магазините предлагат изобилие от продукти. Проблем са и критериите за качество. Според американско изследване около половината от произведените домати отиват на боклука заради това, че не са с идеалната форма, идеалния цвят или имат леки наранявания.

Освен чисто моралната страна на въпроса - в Третия свят хората масово гладуват, ние изхвърляме храна като обезумели - от изключителна важност е и

екологичният аргумент

Проблемът не е само в това, че изхвърлената храна се трупа по сметищата и при разлагането й се отделят газове, които допълнително увеличават парниковия ефект на Земята. Производството на храна само по себе си хаби ужасно много ресурси - вода, електричество, други хранителни продукти. Ако нещата не се изяждат, тогава излиза, че всички те са отишли на вятъра - престъпно отношение в свят, в който все повече се говори как краят на неизчерпаемите източници наближава. Допълнителен ефект върху околната среда има и пакетирането, при което не само че се използват нефтени продукти (разбирай СО2 в атмосферата) при производството, но след това опаковките се разграждат с десетки години и тровят почвата. Да не говорим, че хората в днешно време често изхвърлят стоки от далечни страни - ако не черния хайвер, то със сигурност останалите втори ден ягоди от Южна Африка - а за пренасянето им на хиляди километри отиват тонове гориво. Според проучването на учените от кампанията "Обичаме храната, мразим боклука" около 20 на сто от емисиите на вредни газове са свързани по някакъв начин с производството, опаковането и, разбира се, транспорта на хранителни стоки. Смелото предсказание на организацията е, че ако изхвърлянето на храна бъде прекратено, съчетано и с по-рационално производство, това ще бъде равнозначно на изваждане на една от пет коли от улиците.

Друго изследване пък сочи, че ако изхвърляната храна не отива на боклука, може да помогне за храненето на бедните хора поне в западните страни. Само от 2-та млн. тона боклук от магазините могат да бъдат изхранвани 6 млн. души годишно. С тези отпадъци могат и да се захранват около 80 хиляди жилища с електричество Една голяма част от Виена например се отоплява на екологично гориво, направено от органичните отпадъци при разделното събиране.

Германия: Всичко, което може да се постигне в Европа ще бъде напълно безмислено

Германското министерство на икономиката окачестви мерките предложени от ЕК за борба с промяната на климата като "безпредметно", ако други основни играчи в световната икономика не се съгласят също значително да намалят емисиите парникови газове, съобщава Euobserver.

Ако големите замърсители като Китай, Индия и САЩ не предприемат сходни мерки, единственото, което ще постигнат плановете на ЕС за борба с промяната на климата е да навредят на германския бизнес, се казва в изявление на министерството.

"Всичко, което може да се постигне в Европа ще бъде напълно безмислено", се казва в изявлението на Германското министерство на икономиката.

Изявлението беше направено веднага след конференция на представители на германското правителство и германския бизнес. Съгласно думите на заместник-министъра на енергетиката Йохен Хоман конкурентоспособността на германската икономика ще падне драстично.

Остро беше критикувана Схемата за търговия с вредни газове, като много германски анализатори твърдят, че подобна практика може да доведе до фалит хартиената индустрия и стъкларството, както и да принуди големите корпорации да ограничат плановете си за разширяване на производството.

сряда, 16 юли 2008 г.

"Добрите" тенденции в Китай и Индия

Китай и Индия разполагат с едни от най-бързо развиващите се икономики в Азия. В рамките на следващите две десетилетия там се очаква тройно увеличаване на енергопотреблението. Електричеството в голямата си част се добива чрез изгарянето на тонове въглища (и в двете държави над 50% от енергията се добива по този начин). Покачващият се жизнен стандарт означава и повече коли, повече боклук, повече въглероден диоксид, с други думи, по-западен начин на живот.

Заедно с другите развиващи се страни Китай и Индия неведнъж се противопоставят на предлаганите от развитите страни ограничения заради шока, който биха оказали тези мерки върху техните общества и икономика. В същото време те влязоха с по два града в класацията за най-замърсените населени места. Центърът на китайската въгледобивна промишленост Линфен е град, в който се произвеждат две трети от енергията в страната, с постоянно замърсяване от арсеник, въглероден моноксид, серен диоксид, олово, азотни окиси.

Доклад за главните замърсители с парникови газове изстреля Китай на първо място по отделяне на въглероден диоксид (СО2). Но средностатистическият китаец отделя 5.2 тона парникови емисии годишно, което съвсем не е много. Индивидуалната класация се води от САЩ. Американците се отчитат с 19.4 тона СО2 годишно, следвани от руснаците с 11.8 тона и от западноевропейците с 8.6 тона. В глобален мащаб обаче Китай е виновник за 24% от емисиите, а САЩ за 21%.

В последните няколко години китайските власти показват промяна на отношението си към заплахата от климатичните промени. В края на 2006 г. беше съставен доклад за въздействието на глобалното затопляне върху страната. Той предвещава намаляване на реколтата с между 5 и 10%, суши, наводнения, тайфуни и пясъчни бури. Това беше важна стъпка за Китай, защото предишното официално мнение беше, че глобалното затопляне би могло да донесе единствено ползи за земеделието.

В средата на миналата година и Индия изказа своето желание да предприеме мерки срещу промените в климата. Кулминацията дойде в края на миналия месец, когато индийският премиер Манмохан Сингх обяви пред обществеността новия национален план за действие. Той допълни, че постепенното преминаване към възобновяема енергия, и по-специално към слънчева ще даде възможност на Индия да "направи икономическото си развитие енергийно ефективно".

Възобновяемата енергия не вълнува само правителството, а и бизнеса. В момента индийската компания Suzlon Energy изгражда вятърен парк, който не само ще бъде най-големият в цяла Азия със своите 1100 мегавата, но ще е и един от най-големите в света.

Китай разполага с една от водещите соларни индустрии, осигуряваща топла вода на 35 млн. сгради, а Индия е сред пионерите в оползотворяването на дъждовна вода - по този начин тя доставя чиста вода на десетки хиляди домове.

Именно водата е общ екологичен проблем на Китай и Индия. Междуправителственият панел за промените в климата докладва, че хималайските глетчери се отдръпват с шеметна скорост. Много от тях могат да се разтопят напълно до 2035 г. Ако например глетчерът Ганготри, който осигурява около 70% от водите на река Ганг, изчезне по време на сухия сезон, твърде вероятно е Ганг да се превърне в сезонна река. А Ганг е само една от реките, водещи началото си от Тибетското плато, от което извират ключови за Китай и Индия реки, осигуряващи вода на около 1.3 млрд. души.

Според Института за международна икономика в Питърсън индийското земеделие ще пострада повече от това в която и да била друга държава. При възможно повишаване на температурите с 4.4 градуса до 2080 г. предвижданията за спад в индийското земеделие са за около 30-40%.

В началото на годината Китай обяви плановете си за борба срещу найлоновите торбички. От 1 юни тази година в магазините беше забранено раздаването на безплатни торбички. Посланието към потребителите беше просто: използвайте платнени торби или кошници. По този начин страната спестява по 37 млн. суров петрол годишно.

четвъртък, 10 юли 2008 г.

Европейската комисия засега не смята да налага въглероден данък върху транспорта

Въпреки амбицията на Европейския съюз да намали парниковите си емисии с 20% до 2020, Европейската комисия засега не смята да налага въглероден данък върху транспорта. Утре ЕК ще предложи мярка, която ще лиши държавите членки от възможността да облагат автомобилите за емисии СО2.

Предложението ще бъде обявено заедно с пакет от законови мерки за "по-зелен транспорт" в общността. Предвижда се около 2012 г. страните да получат правото да облагат тежкотоварните автомобили (над 3.5 тона) по шосетата си за изхвърляните вредни газове над норми, които всяка държава сама ще определи.

Макар че транспортът е сред най-активните източници на парникови газове в ЕС, комисията си дава 5-годишна отсрочка за решение на проблема. През 2013 г. тя ще прецени дали да задължи страните да обложат автомобилите съобразно въглеродните им емисии.

В Европейската зелена партия посрещнаха новината с разочарование и с надеждата, че европарламентът ще бъде по-кардинален спрямо СО2-активността на транспорта при гласуването на поправките в съответните директиви.

Други смятат, че предвид цените на горивата в момента, за транспортния сектор би било непосилно да поеме и този разход. От Международния съюз за автомобилен транспорт (IRU) обаче коментираха, че въглеродният данък вече присъства в акцизите на горивата под някаква форма, тъй като приходите от тях надвишават разходите на правителствата за инфраструктура.

Г-8 се събраха, за да обсъждат глобалното затопляне и икономическата криза

Лидерите на страните от Г-8 се събраха в неделя в японския град Тояко на о-в Хокайдо за редовната си годишна среща, на която се очаква да бъдат обсъждани най-наболелите проблеми на съвремието - глобалното затопляне и глобалната инфлация, предаде Ройтерс. Събирането официално започва в понеделник и ще продължи до сряда, когато ще прерасне в среща на най-големите икономики в света. Тогава към лидерите на Г-8 ще се присъединят представители на още 8 държави, сред които Китай, Индия, Бразилия.

Надеждата на срещата да се стигне до сделка за борба с промените в климата обаче започнаха да се изпаряват още преди началото й, тъй като лидерите пристигаха един по един в Япония с мисъл, насочена към други проблеми, коментира Ройтерс. "Не мисля, че ще се стигне до споразумение. Ще трябва да почакаме до форума под егидата на ООН в Копенхаген догодина, недвусмислено заяви канадският министър на околната среда Джон Беърд, пътувайки към Япония. Това, на което можем да се надяваме, е да запазим импулса от срещата в Германия през миналата година."

Преговорите за т.нар. наследник на Протокола от Киото, който изтича през 2012 г., трябва да приключат най-късно следващата година, за да може светът да изработи стабилно споразумение за намаляване на парниковите газове, посочва Ройтерс. Природозащитници и представители на ЕС искат най-накрая да се стигне до сделка за свиване на вредните емисии наполовина до 2050 г., както беше договорено по принцип миналата година на срещата в Германия. Различията между развиващите се и развитите страни относно методите за намаляване на замърсяването обаче поставят под сериозно съмнение скорошното разбирателство по проблема. ЕС настоява развитите страни да наложат собствени ограничения до 2020 г., Япония иска ясна цел за 2050 г., а президентът на САЩ Джордж Буш смята, че и страни като Китай трябва да намалят сериозно емисиите си.

Освен с традиционните за подобни срещи протести на антиглобалисти лидерите на Г-8 бяха посрещнати и със своеобразна екосреда - екотоалетни, екоавтомобили, полицаи на "Сегуей" и др., посочва Ройтерс. Дори и логото на срещата - напъпило растение, има за цел да внуши, че екологията е без съмнение нейната централна тема. Лидерите обаче ще обсъждат и други не по-малко важни теми като глобалния ръст на цените и горивата, заплашващи света със сериозна социална нестабилност, както и казуси от регионално значение като ядрената програма на Северна Корея, кризата в Зимбабве и др.

вторник, 8 юли 2008 г.

DAMOCLES

Глобалното затопляне и топенето на вечните ледове в Арктика налага специални мерки, тъй като заплашва с екологична катастрофа човечеството. Това са мотивите за създаването на един от най-големите европейски изследователски проекти - "Дамокъл" (DAMOCLES - Developing Arctic Models and Observing Capabilities for Longterm Environmental Studies), чиято задача е да открие ключ към предотвратяването й. Последните достижения на проекта бяха представени на конференция в началото на месеца в Париж, организирана от Европейската комисия в рамките на ежегодното изложение за иновации и научни изследвания (SERI).

Общият бюджет на "Дамокъл", чието име само по себе си внушава за надвисналата над човечеството опасност, е около 30 млн. евро, а 17 млн. от тях са пряко отпуснати от бюджета на ЕС за наука. В него участват 48 институции от 12 държави, след които университети, изследователски центрове и компании с над 200 учени. Започнал през 2005 г. в рамките на Шестата рамкова програма (FP6), той беше особено активен през миналата и настоящата година, ще продължи и следващата, а вероятно няма да бъде прекратен и след този период.

Благодарение на активността на участващите в проекта институции и учени досега Арктика е обсипана с различни научни инструменти, чиято задача е да установят точните параметри на топенето на вечните ледове, промяната на температурата и солеността на морето, дебелината на леда, океанските течения и др. По думите на шефа на проекта проф. Жан-Клод Гаскар "ние искаме да научим защо се променя морският лед в Арктика и как да допринесем за спирането на този неблагоприятен процес". Освен с измерването на леда под и над линията на водата в рамките на проекта се извършват детайлни измервания на атмосферата в района на полюса, както и на състоянието на водата в дълбоките слоеве на океана. "Трябва да разберем цялата структура на океана", заключава проф. Гаскар.

събота, 5 юли 2008 г.

Застреляха втора бяла мечка в Исландия

За втори път в рамките на две седмици в Исландия беше застреляна бяла мечка.

Животното, преплувало стотици километри до острова, е било убито заради реална заплаха за местните жители, съобщи говорител на полицията.

Бенгт Холст от зоологическата градина в Копенхаген пък разказва, че ветеринарен лекар опитал да стреля по животното с упойваши куршуми, за да бъде заловено живо. "Само че тогава мечката подгони лекаря и полицията имаше опасения, че положението излиза от контрол. Тя бе застреляна, това е," разказва Холст.

Застрашените от изтребване бели мечки обичайно живеят в Арктика, а не по северните острови. Възможно е пътешествието на животното на юг да е било предизвикано от топенето на ледниците и откъртващите се парчета лед.

Преди две седмици друго животно се яви в Исландия доплувало върху голям леден къс и също беше застреляно от властите.

Според проучвания на американски изследователи две трети от сегашната популация на белите мечки ще изчезне до 2050 г., тъй като глобалното затопляне ограничава тяхното жизнено пространство.

Нямам думи за тези престъпления срещу белите мечки и изобщо срещу природата! Тези проклети исландси не можаха ли да потърпят тези съвършени животни, които и без друго са застрашени от изчезване! Моля пишете в коментарите и изразете открито позицията си.