"Разполагаме с категорични данни, че положението е много по-сериозно, отколкото предполагахме досега", заяви Ръсел Митермайер, президент на организацията за защита на околната среда "Консървейшън интернешънъл" със седалище в САЩ.
Той е също председател на експертна група по приматите в Комисията за оцеляване на видовете към Световния съюз за защита на околната среда (IUCN).
В т.н. Червен списък на застрашените животни са 48% от 634 известни вида и подвида примати, най-близките родственици на човека като шимпанзета, орангутани, гибони и лемури.В друг доклад, съставен преди 5 години, като застрашени от изчезване са посочени само 39% от приматите.
Рисковете са свързани главно с унищожаването на хабитата на маймуните и с избиването им за месо. "Месото от горили, шимпанзета и други едри маймуни е по-скъпо от говеждото, пилешкото и рибата в някои африкански страни", каза Митермайер.
Положението е най-тежко в Азия. Там са застрашени 71% от всички видове маймуни, докато в Африка съществува риск за 37% от приматите, като два вида маймуни вече са изчезнали.
Междувременно Асошиейтед прес съобщи, че в горите на Република Конго са открити повече от 125 000 горили, което удвоява досега известната им популация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар